| Nombre de la marca: | Endress+Hauser |
|---|---|
| Documento: | FTW33.pdf |
| Cantidad de orden mínima: | FTW33-1RT4/0 |
| Precio: | negociable |
| Detalles de empaquetado: | embalaje original |
| Tiempo de entrega: | 8-12 semanas |
| Condiciones de pago: | T/T |
| Capacidad de la fuente: | 100 unidades por mes |
| Principio de medición: | Conductivo | Voltaje de suministro: | 10…30 VCC |
|---|---|---|---|
| Temperatura ambiente: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) | Temperatura del proceso: | -20 ... 100 °C (-4 ... 212 °F) |
| Procesar presión: | 0 a 25 bar abs (0 a 362,5 psi abs) | Piezas mojadas: | Sensor: 316L, Aislamiento del sensor: PEEK |
The Liquipoint FTW33 is developed for the food industry and meets all international hygiene requirements. The device also fits perfectly for applications in all industries.
Designed for use in pasty and sticky media and media with heavy build-up. Suitable for pipes and in storage, mixing and process vessels with or without an agitator.
| Temperature Range | -20 to +100°C (-4 to +212°F), CIP/SIP to 150°C (302°F) for 1 hour |
|---|---|
| Pressure Range | 0 to 25 bar abs (0 to 362.5 psi abs) |
| Hygienic Certificates | Included |
| Measuring Principle | Conductive |
|---|---|
| Characteristic / Application | Compact point level switch for using in pipes and in storage, mixing and process vessels with or without an agitator, for water based or oil based media, with active build up compensation, flush mounting |
| Specialities | CIP and SIP suitable Conductive foam is detectable or can be switched off |
| Supply / Communication | 10…30 V DC |
| Ambient Temperature | -40 ... 70°C (-40 ... 158°F) |
| Process Temperature | Standard: -20 ... 100°C Cleaning: -20 ... 150°C for 1h (-4 ... 302°F for 1h) |
| Process Pressure / Max. Overpressure Limit | Vacuum ... 25 bar (Vacuum ... 362.5 psi) |
| Main Wetted Parts | Sensor: 316L Sensor isolation: PEEK |
| Process Connection | Thread G1, G1/2, G3/4, M24 |
| Process Connection Hygienic | Clamp ISO 2852 1 to 1 1/2", 2", DIN11851 Pipe union |
| Communication | DC PNP |
| Certificates / Approvals | CSA C/US |
|---|---|
| Design Approvals | EN 10204-3.1 |
| Hygienic Approvals | 3A, EHEDG |