| مكان المنشأ: | ن/دي |
|---|---|
| اسم العلامة التجارية: | Endress+Hauser |
| إصدار الشهادات: | CE |
| رقم الموديل: | PTC31B-8CV3/0 |
| وثيقة: | TI01130PEN_1025-00.pdf |
| الحد الأدنى لكمية: | 1 قطعة |
| الأسعار: | قابل للتفاوض |
| تفاصيل التغليف: | التغليف الأصلي |
| وقت التسليم: | 8-12 أسبوع |
| شروط الدفع: | تي/تي |
| القدرة على العرض: | 100 قطعة شهريا |
| جهد الإمداد: | 10 ... 30 VDC | الدقة المرجعية: | 0.5% البلاتين: 0.3% |
|---|---|---|---|
| الاستقرار على المدى الطويل: | 0.2 ٪ من عنوان URL/سنة | درجة حرارة العملية: | -25 درجة مئوية...+100 درجة مئوية (-13 درجة فهرنهايت...+212 درجة فهرنهايت) |
| خلية القياس: | +100 ملي بار...+40 بار (+1.5 رطل لكل بوصة مربعة...+600 رطل لكل بوصة مربعة) | الحد الأقصى للضغط الزائد: | 60 بار (900 رطل لكل بوصة مربعة) |
The Ceraphant PTC31B is a cost-effective pressure switch featuring a ceramic, vacuum-tight measuring cell for safe measurement and monitoring of absolute and gauge pressure. This compact pressure switch offers exceptional stability and high vacuum resistance down to 0 bar absolute. IO-Link capability enables easy integration and device parameterization.
Pressure switch with ceramic sensor diaphragm for monitoring absolute and gauge pressures in gases, vapors, liquids, and dusts.
| Measuring principle | Pressure switch |
|---|---|
| Characteristic | Intelligent pressure switch with capacitive sensor, long-term stable and abrasion resistant |
| Supply voltage | 10...30 VDC |
| Reference Accuracy | 0.5 % Platinum: 0.3 % |
| Long term stability | 0.2 % of URL/year |
| Process temperature | -25 °C....+100 °C (-13 °F....+212 °F) |
| Ambient temperature | -20 °C...+70 °C (-4 °C...+158 °F) |
| Measuring cell | +100 mbar....+40 bar (+1.5 psi....600 psi) |
| Max. overpressure limit | 60 bar (900 psi) |
| Process connection | Threads: G1/4, G1/2, MNPT1/4, MNPT1/2, DIN13, JIS R1/2 |
| Communication | 1x PNP switch 2x PNP switch 1x PNP switch + 4...20mA analogue |
| Design approvals | EN 10204-3.1 Final inspection report Cleaned from oil and grease Cleaned for oxygen applications Set min alarm |
| Specialities | Digital display |