| उत्पत्ति के प्लेस: | सीएन/डीई |
|---|---|
| ब्रांड नाम: | Endress+Hauser |
| प्रमाणन: | CE |
| मॉडल संख्या: | PTC31B-8CV3/0 |
| दस्तावेज: | TI01130PEN_1025-00.pdf |
| न्यूनतम आदेश मात्रा: | 1पीसी |
| मूल्य: | बातचीत योग्य |
| पैकेजिंग विवरण: | मूल पैकेजिंग |
| प्रसव के समय: | 8-12 सप्ताह |
| भुगतान शर्तें: | टी/टी |
| आपूर्ति की क्षमता: | प्रति माह 100 पीसी |
| वोल्टेज आपूर्ति: | 10 ... 30 वीडीसी | संदर्भ सटीकता: | 0.5 %, प्लैटिनम: 0.3 % |
|---|---|---|---|
| दीर्घकालिक स्थिरता: | यूआरएल/वर्ष का 0.2% | प्रक्रिया तापमान: | -25 डिग्री सेल्सियस...+100 डिग्री सेल्सियस (-13 डिग्री फारेनहाइट...+212 डिग्री फारेनहाइट) |
| मापने वाली कोशिका: | +100 एमबार...+40 बार (+1.5 पीएसआई...+600 पीएसआई) | अधिकतम अधिक दबाव सीमा: | 60 बार (900 पीएसआई) |
The Ceraphant PTC31B is a cost-effective pressure switch featuring a ceramic, vacuum-tight measuring cell for safe measurement and monitoring of absolute and gauge pressure. This compact pressure switch offers exceptional stability and high vacuum resistance down to 0 bar absolute. IO-Link capability enables easy integration and device parameterization.
Pressure switch with ceramic sensor diaphragm for monitoring absolute and gauge pressures in gases, vapors, liquids, and dusts.
| Measuring principle | Pressure switch |
|---|---|
| Characteristic | Intelligent pressure switch with capacitive sensor, long-term stable and abrasion resistant |
| Supply voltage | 10...30 VDC |
| Reference Accuracy | 0.5 % Platinum: 0.3 % |
| Long term stability | 0.2 % of URL/year |
| Process temperature | -25 °C....+100 °C (-13 °F....+212 °F) |
| Ambient temperature | -20 °C...+70 °C (-4 °C...+158 °F) |
| Measuring cell | +100 mbar....+40 bar (+1.5 psi....600 psi) |
| Max. overpressure limit | 60 bar (900 psi) |
| Process connection | Threads: G1/4, G1/2, MNPT1/4, MNPT1/2, DIN13, JIS R1/2 |
| Communication | 1x PNP switch 2x PNP switch 1x PNP switch + 4...20mA analogue |
| Design approvals | EN 10204-3.1 Final inspection report Cleaned from oil and grease Cleaned for oxygen applications Set min alarm |
| Specialities | Digital display |