| 起源の場所: | カナダ/ドイツ |
|---|---|
| ブランド名: | Endress+Hauser |
| 証明: | CE |
| モデル番号: | PTC31B-8CV3/0 |
| 書類: | TI01130PEN_1025-00.pdf |
| 最小注文数量: | 1PC |
| 価格: | 交渉可能 |
| パッケージの詳細: | オリジナルのパッケージ |
| 受渡し時間: | 8~12週間 |
| 支払条件: | T/T |
| 供給の能力: | 1ヶ月あたり100個 |
| 供給電圧: | 10 ... 30 VDC | 参照精度: | 0.5%、プラチナ:0.3% |
|---|---|---|---|
| 長期安定性: | URL/yearの0.2% | プロセス温度: | -25 °C...+100 °C (-13 °F...+212 °F) |
| 測定セル: | +100 mbar...+40 bar (+1.5 psi...+600 psi) | 最大過圧制限: | 60棒(900のpsi) |
The Ceraphant PTC31B is a cost-effective pressure switch featuring a ceramic, vacuum-tight measuring cell for safe measurement and monitoring of absolute and gauge pressure. This compact pressure switch offers exceptional stability and high vacuum resistance down to 0 bar absolute. IO-Link capability enables easy integration and device parameterization.
Pressure switch with ceramic sensor diaphragm for monitoring absolute and gauge pressures in gases, vapors, liquids, and dusts.
| Measuring principle | Pressure switch |
|---|---|
| Characteristic | Intelligent pressure switch with capacitive sensor, long-term stable and abrasion resistant |
| Supply voltage | 10...30 VDC |
| Reference Accuracy | 0.5 % Platinum: 0.3 % |
| Long term stability | 0.2 % of URL/year |
| Process temperature | -25 °C....+100 °C (-13 °F....+212 °F) |
| Ambient temperature | -20 °C...+70 °C (-4 °C...+158 °F) |
| Measuring cell | +100 mbar....+40 bar (+1.5 psi....600 psi) |
| Max. overpressure limit | 60 bar (900 psi) |
| Process connection | Threads: G1/4, G1/2, MNPT1/4, MNPT1/2, DIN13, JIS R1/2 |
| Communication | 1x PNP switch 2x PNP switch 1x PNP switch + 4...20mA analogue |
| Design approvals | EN 10204-3.1 Final inspection report Cleaned from oil and grease Cleaned for oxygen applications Set min alarm |
| Specialities | Digital display |