| 원래 장소: | 중국/독일 |
|---|---|
| 브랜드 이름: | Endress+Hauser |
| 인증: | CE |
| 모델 번호: | PTC31B-8CV3/0 |
| 문서: | TI01130PEN_1025-00.pdf |
| 최소 주문 수량: | 1PC |
| 가격: | 협상 가능 |
| 포장 세부 사항: | 오리지널 포장 |
| 배달 시간: | 8~12주 |
| 지불 조건: | 티/티 |
| 공급 능력: | 달 당 100pcs |
| 공급 전압: | 10 ... 30 VDC | 참조 정확도: | 0.5%, 백금: 0.3% |
|---|---|---|---|
| 장기적 안정성: | 0.2 URL / 년의 % | 공정 온도: | -25°C~+100°C(-13°F~+212°F) |
| 측정 셀: | +100mbar...+40bar(+1.5psi...+600psi) | 최대 과압 한계: | 60개 바 (900 psi) |
The Ceraphant PTC31B is a cost-effective pressure switch featuring a ceramic, vacuum-tight measuring cell for safe measurement and monitoring of absolute and gauge pressure. This compact pressure switch offers exceptional stability and high vacuum resistance down to 0 bar absolute. IO-Link capability enables easy integration and device parameterization.
Pressure switch with ceramic sensor diaphragm for monitoring absolute and gauge pressures in gases, vapors, liquids, and dusts.
| Measuring principle | Pressure switch |
|---|---|
| Characteristic | Intelligent pressure switch with capacitive sensor, long-term stable and abrasion resistant |
| Supply voltage | 10...30 VDC |
| Reference Accuracy | 0.5 % Platinum: 0.3 % |
| Long term stability | 0.2 % of URL/year |
| Process temperature | -25 °C....+100 °C (-13 °F....+212 °F) |
| Ambient temperature | -20 °C...+70 °C (-4 °C...+158 °F) |
| Measuring cell | +100 mbar....+40 bar (+1.5 psi....600 psi) |
| Max. overpressure limit | 60 bar (900 psi) |
| Process connection | Threads: G1/4, G1/2, MNPT1/4, MNPT1/2, DIN13, JIS R1/2 |
| Communication | 1x PNP switch 2x PNP switch 1x PNP switch + 4...20mA analogue |
| Design approvals | EN 10204-3.1 Final inspection report Cleaned from oil and grease Cleaned for oxygen applications Set min alarm |
| Specialities | Digital display |